wtorek, 20 lipca 2010

Najbardziej zabójcza dieta świata

Nie załamuj rąk kiedy słyszysz o AIDS, raku, ptasiej lub świńskiej grypie. Choroby układu krążenia zabijają więcej ludzi niż wszystkie te choroby razem wzięte. W swoim krótkim przemówieniu, Dr Dean Ornish wyjaśnia jak można temu zapobiec zmieniając sposób odżywiania się.

Translated into Polish by Anna Chadzynska
Reviewed by Łukasz Rumiński

About Dean Ornish

Dean Ornish is a clinical professor at UCSF and founder of the Preventive Medicine Research Institute. He's a leading expert on fighting illness -- particularly heart disease with dietary and… Full bio and more links http://www.ted.com/speakers/dr_dean_ornish.html

Aby wyświetlić tłumaczenie wykładu w dowolnym języku, naciśnij przycisk "View subtitles" i wybierz język (na czerwono przy przycisku odtwarzania)

http://www.ted.com/talks/lang/pol/dean_ornish_on_the_world_s_killer_diet.html

About Dean Ornish

Dean Ornish is a clinical professor at UCSF and founder of the Preventive Medicine Research Institute. He's a leading expert on fighting illness -- particularly heart disease with dietary and…

Pomimo uzasadnionych obaw o AIDS i ptasią grypę - usłyszymy jeszcze o tym od błyskotliwego Dr Brillianta -- chcę opowiedzieć o innych pandemiach, takich jak choroby układu krwionośnego, cukrzyca, nadciśnienie -- wszystkie są całkowicie do uniknięcia dla co najmniej 95% ludzi, poprzez zmianę diety i stylu życia.

Obecnie występuje globalizacja chorób, gdzie ludzie zaczynają jeść, żyć i umierać jak my. W ciągu jednego pokolenia, Azja mając jeden z najniższych wskaźników chorób serca, otyłości i cukrzycy, doszła do najwyższych. W Afryce, choroby układu krążenia powodują tyle samo zgonów co HIV i AIDS w większości krajów. Tak więc mamy wgląd w to, co co należy zrobić, aby wpłynąć na życie milionów ludzi, wdrażając medycynę zapobiegawczą na skalę globalną.
Choroby serca i naczyń krwionośnych wciąż zabijają więcej ludzi niż wszystkie inne choroby razem wzięte, lecz można im zapobiec prawie w każdym przypadku. Nie tylko można im zapobiec, ale nawet można je odwrócić. Dziś w wyniku prostej zmiany diety i stylu życia, opierając się o najnowsze osiągnięcia techniki badawczej, jesteśmy w stanie udowodnić jak proste i tanie jest to działanie.Arteriografia ilościowa, przed i po roku, oraz tomograficzny obraz serca (PET).
Kilka miesięcy temu opublikowaliśmy pierwsze studium pokazujące, że można zatrzymać lub odwrócić rozwój raka prostaty przez zmiany w diecie i stylu życia, oraz w 70% zredukować rozrost guza w porównaniu do jedynie 9% w grupie kontrolnej. W spektroskopiach MRI i MR, aktywność guza prostaty pokazana jest na czerwono, można zobaczyć, że zanika po roku.

Obecnie mamy epidemię otyłości, na którą choruje 65% dorosłych i 15% dzieci. Liczba chorych na cukrzycę powiększyła się o 70% w ciągu ostatnich 10 lat, i obecne pokolenie może żyć krócej niż my. w ciągu ostatnich 10 lat, Jest to niestety smutne, ale można temu zapobiec. To nie są wyniki wyborcze, to jest liczba ludzi, którzy są otyli w poszczególnych stanach, zaczynając od lat 85, 86, 87 dane pochodzą ze strony CDC - lata '88,'89,'90,'91 nowa kategoria - '92, '93, '94, '95, '96, '97, '98, '99, 2000, 2001 - jest coraz gorzej. Cofamy się w ewolucji.

Co możemy z tym zrobić? Dieta, którą odkryliśmy odwracająca choroby serca i raka, jest dietą azjatycką. Ale ludzie w Azji zaczynają jeść jak my, dlatego zaczynają chorować tak jak my. Pracowałem z wielkimi koncernami spożywczymi. Można tę dietę wylansować, tak aby okazała się modna. Zasiadam w komitetach doradczych McDonalda Pepsico, Conagra, Safeway i Del Monte, wszyscy doszli do wniosku, że może to być dobry interes. wszyscy doszli do wniosku, że może to być dobry interes. Sałatki, które są w McDonaldach, pojawiły się dzięki tej pracy. Dwie trzecie dochodów Pepsi pochodzi z ich lepszej żywności.

Więc jeśli to zrobimy, uwolnimy wtedy środki na zakupy leków, które naprawdę potrzebujemy, Więc jeśli to zrobimy, uwolnimy wtedy środki na zakupy leków, które naprawdę potrzebujemy, na kurację AIDS, HIV, malarii i dla zapobiegania ptasiej grypie. Dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz