środa, 21 lipca 2010

Kamal Meattle, jak hodować swoje własne świeże powietrze.

Badacz Kamal Meattle przedstawia 3 pospolite rośliny, które postawione w domu lub biurze, mogą w mierzalny sposób poprawić jakość powietrza.

Translated into Polish by Pawel Banas
Reviewed by Jaroslaw DanilczukAby wyświetlić tłumaczenie wykładu w dowolnym języku, naciśnij przycisk "View subtitles" i wybierz język (na czerwono przy przycisku odtwarzania)

About Kamal Meattle

With its air-filtering plants and sustainable architecture, Kamal Meattle's office park in New Delhi is a model of green business. Meattle himself is a longtime activist for cleaning up India's air. Full bio and more links
Click here to find out more! http://www.ted.com/speakers/kamal_meattle.html

Jakieś 17 lat temu, stałem się uczulony na powietrze w Delhi. Lekarze powiedzieli mi, że pojemność moich płuc zmalała do 70% i to mnie zabijało. Z pomocą IIT, TERI i wiedzy z NASA odkryliśmy, że istnieją trzy proste rośliny zielone, pospolite rośliny doniczkowe, za pomocą których możemy wytwarzać całe świeże powietrze, którego potrzebujemy w pomieszczeniach, aby być zdrowym. Odkryliśmy również, że można zmniejszyć zapotrzebowanie na świeże powietrze w budynku, utrzymując oficjalne normy jakości powietrza.

Te trzy rośliny to areka żółtawa, sansewieria gwinejska (wężownica) i epipremnum złote (rafidofora) Nazwy botaniczne są przed państwem. Areka żółtawa jest rośliną, która usuwa CO2 i zamienia go w tlen. Potrzebujemy czterech, wysokich do ramion, roślin na osobę, a jeśli chodzi o opiekę nad nimi, trzeba codziennie wycierać ich liście, w Delhi a w czystszych miastach możliwe że raz w tygodniu. Powinniśmy uprawiać je na biohumusie, który jest sterylny lub hydroponicznie i wystawiać je na zewnątrz co trzy, cztery miesiące. Drugą rośliną jest sansewieria (wężownica), która również jest rośliną pospolitą. Nazywamy ją rośliną sypialnianą, ponieważ zamienia CO2 na tlen w nocy. Potrzebujemy od sześciu do ośmiu, wysokich do pasa, roślin na osobę. Trzecią rośliną jest rafidofora złota, która też jest bardzo pospolitą rośliną. Najlepiej uprawiać ją hydroponicznie. Ta wyjątkowa roślina usuwa formaldehydy i inne lotne chemikalia.

Przy pomocy tych trzech roślin, można wytwarzać całe potrzebne człowiekowi świeże powietrze. Tak naprawdę mógłbyś być w butli zamkniętej szczelnie, a i tak byś nie umarł i nie potrzebowałbyś żadnego świeżego powietrza z zewnątrz. Wypróbowaliśmy te gatunki roślin w naszym własnym 20 letnim budynku w Delhi, który ma 4600 m2 powierzchni. Jest w nim prawie 1200 takich roślin na 300 osób. Nasza badania wykazały, że istnieje 42% prawdopodobieństwo, że stężenie tlenu we krwi podniesie się o 1% przebywając w tym budynku przez 10 godzin. Rząd Indii to potwierdził i opublikował badanie pokazujące, że jest to najzdrowszy budynek w New Delhi. To badanie wykazało, że w porównaniu do innych budynków, zmniejszyło się występowanie podrażnień oczu o 52%, układu oddechowego o 34%, bólów głowy o 24%, upośledzenia oddychania o 12% i astmy o 9%. To badanie zostało opublikowane 8 września 2008 r. i jest dostępne na stronie internetowej rządu Indii.

Nasze doświadczenia pokazują niesamowity wzrost ludzkiej produktywności o ponad 20%, dzięki użyciu tych roślin. Jak również zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach aż o 15%, bo nie ma potrzeby dostarczać tyle świeżego powietrza. Obecnie powielamy to w budynku o powierzchni 158 tys. m2, w którym będzie 60 tysięcy tych roślin.

Dlaczego to jest ważne? To jest ważne również dla środowiska, ponieważ spodziewamy się, że światowe zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 30% w ciągu kolejnej dekady. 40% światowego zużycia energii przypada obecnie na budynki, a 60% ludności świata będzie mieszkać w miastach o zaludnieniu ponad 1 miliona mieszkańców w ciągu następnych 15 lat. Rośnie też zapotrzebowanie na życie i pracę w pomieszczeniach klimatyzowanych. "Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie" powiedział Mahatma Gandhi. Dziękuję Państwu za uwagę. (Brawa)
W

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz