środa, 21 lipca 2010

Dean Ornish pokazuje, że nasze geny nie są naszym fatum

Dean Ornish zdradza nam wyniki najnowszych badań pokazujących, jak zmiana stylu życia na zdrowszy może wpłynąć na człowieka na poziomie genetycznym. Przykładowo, kiedy żyjesz zdrowiej, lepiej się odżywiasz, więcej ćwiczysz i częściej się kochasz, rośnie ilość komórek w twoim mózgu.

Translated into Polish by Pawel Banas
Reviewed by Jeremi OchabAby wyświetlić tłumaczenie wykładu w dowolnym języku, naciśnij przycisk "View subtitles" i wybierz język (na czerwono przy przycisku odtwarzania)

About Dean Ornish

Dean Ornish is a clinical professor at UCSF and founder of the Preventive Medicine Research Institute. He's a leading expert on fighting illness -- particularly heart disease with dietary and… Full bio and more links http://www.ted.com/speakers/dr_dean_ornish.html

Jedną z dróg zmiany naszych genów jest zbudowanie nowych, jak to elegancko pokazał nam Craig Venter. Inną drogą jest zmiana naszego stylu życia. I oto uczymy się, jak potężne i szybkie mogą być te zmiany, Tak, że nie trzeba długo czekać, aby zobaczyć korzystne rezultaty. Kiedy odżywiasz się zdrowiej, kontrolujesz stres, ćwiczysz i więcej się kochasz do mózgu dopływa więcej krwi i tlenu. A nawet więcej, twój mózg staje się mierzalnie większy. Rzeczy uważane jeszcze kilka lat temu za niemożliwe teraz dają się zaobserwować. Robin Williams wpadł na to kilka lat wcześniej niż pozostali z nas.

Da się zrobić pewne rzeczy, aby powiększyć mózg o nowe komórki mózgowe. Niektóre z moich ulubionych rzeczy, jak czekolada, herbata, borówki, alkohol (z umiarem), radzenie sobie ze stresem oraz kannabinoidy znajdujące się w marihuanie. Ja jestem tylko posłańcem. (Śmiechy) O czym to rozmawialiśmy? (Śmiechy) I inne szkodliwe rzeczy, które powodują, że mózg traci komórki. I inne szkodliwe rzeczy, które powodują, że mózg traci komórki. Te zazwyczaj podejrzewane, jak tłuszcz nasycony, cukier, nikotyna, opiaty, kokaina, nadużywanie alkoholu i chroniczny stres.

Kiedy zmieni się swój styl życia, skóra jest bardziej ukrwiona, więc człowiek starzeje się wolniej, a skóra nie jest tak pomarszczona. Do serca dociera więcej krwi. Pokazaliśmy, że można cofnąć wieńcówkę. Te zablokowane tętnice, widoczne u góry po lewej, zaledwie po roku stają się zauważalnie mniej zatkane. Poniżej z lewej obraz tomograficzny serca pokazuje brak przepływu krwi oznaczony na niebiesko. Rok później – pomarańczowy i biały oznacza maksymalny przepływ krwi. Pokazaliśmy, że można zatrzymać i odwrócić rozwój wczesnej fazy raka prostaty i przez analogię raka piersi, po prostu przez dokonanie tych zmian. Odkryliśmy, że wzrost nowotworu in vitro został powstrzymany w 70% w grupie która wdrożyła te zmiany, podczas gdy tylko w 9% w grupie kontrolnej.

Te wyniki były istotnie różne. Nawet w organach płciowych zwiększa się przepływ krwi, co wzmaga potencję seksualną. Jedna z najskuteczniejszych reklam antynikotynowych, którą sporządził amerykański departament zdrowia, pokazuje, jak nikotyna, która zwęża tętnice, powoduje zawał serca lub udar, ale również powoduje impotencję. Połowa facetów, którzy palą jest impotentami. Seksowne, prawda?

Teraz zmierzamy do opublikowania badań pokazujących, że można zmienić ekspresję genów u mężczyzny z rakiem prostaty. Nazywa się to mapą termiczną, gdzie kolory reprezentują różne geny wypisane po prawej. I odkryliśmy, że ponad 500 genów zmieniło się na korzyść w efekcie włączając dobre, zapobiegające chorobom geny, a wyłączając geny sprzyjające chorobom.

Sądzę, że te ustalenia mają ogromne znaczenie, dając wielu ludziom nową nadzieję i nowe wybory Firmy jak Navigenix, DNA Direct i 23andMe, które dają klientom ich profile genowe, dają ludziom poczucie typu -- "O rany, ale co ja mogę z tym zrobić?". Nasze geny nie są naszym fatum i jeśli poczynimy te zmiany -- one tworzą skłonności, ale jeśli poczynimy większe zmiany niż zazwyczaj, one tworzą skłonności, ale jeśli poczynimy większe zmiany niż zazwyczaj, wtedy naprawdę zmieniamy to, jak nasze geny się manifestują. Dziękuję. (Brawa)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz