poniedziałek, 6 września 2010

DOPALACZE PRADZIADKÓW . Naturalny zdrowy napój pełen witamin B i soli mineralnych. Wspaniale gasi pragnienie. Wynalazek Słowian z X w, Kwas chlebowy


Dziś wraca do łask. I słusznie. Od wieków gasił pragnienie naszych przodków. Regenerował siły wyczerpanych bitwami rycerzy. Niczym współczesne dopalacze czy napoje energetyzujące. Z tą różnicą, że to bezalkoholowy, napój naturalny, który orzeźwia, ma działanie wzmacniające organizm, pobudzające, bakteriobójcze i regulujące trawienie. Kwas chlebowy. Tak to ten napój, który każdy może łatwo zrobić, z pożytkiem dla swojego organizmu, a zwłaszcza w okresach przeciążenia, zmęczenia lub z potrzeby nabrania sił i jasności umysłu.
Najlepiej smakuje gdy jest schłodzony. Jest w smaku słodko-kwaśny. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę C oraz sole mineralne.
PRZEPIS NA KWAS CHLEBOWY:
Składniki
- 30 dkg razowego chleba,
- 2 dkg drożdży,
- 2 łyżki miodu,
- 3 łyżki rodzynek,
- 5 łyżek cukru,
- 5 litrów ciepłej wody.

Chleb pokroić (w kostkę lub paski), ułożyć na blasze i zrumienić w piekarniku (temp 80-100 stopni C). Chleb mieszać w czasie pieczenia, aby się nie przypalił. Wystudzić i wrzucić do słoja lub kamionkowego garnka. Na chleb wlać 5 litrów ciepłej przegotowanej wody. Po 8 godzinach odcedzić przez lnianą ściereczkę lub sitko. Dodać drożdże roztarte z cukrem, miód. Nakryć naczynie ściereczką lub gazą. Pozostawić w ciepłym miejscu do momentu pojawienia się bąbelków. Wtedy płyn przecedzić, rozlać do butelek z grubego szkła, wrzucając do każdej po kilka umytych u osuszonych rodzynek. Butelki zakręcić. Odstawić na 24 godziny w chłodne miejsce. Nie wstrząsać ( z troski o ubranie i ściany :))
Po 24 godzinach można kwas chlebowy pić. Należy uważać przy jego otwieraniu (może wybuchnąć i pobrudzić .

POZNAJ CIEKAWE I PROSTE PRZEPISY NA NALEWKI DOMOWE, RÓWNIEŻ LECZNICZE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz